Արա Բաբլոյանը կմասնակցի ՖՄԿ 17-րդ գագաթաժողովի շրջանակում անցկացվող միջոցառումների
Հոկտեմբերի 7-ից 12-ը Երեւանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթաժողովի շրջանակում ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանի անունից հոկտեմբերի 9-ին կտրվի պաշտոնական ընթրիք Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակության եւ գագաթաժողովին մասնակից պետությունների պատվիրակություններում ընդգրկված խորհրդարանականներին:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը հոկտեմբերի 11-ին կմասնակցի Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթաժողովի բացման հանդիսավոր արարողությանը: Նույն օրը երեկոյան ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը Հանրապետության հրապարակում ներկա կգտնվի գալա համերգին, այնուհետեւ խորհրդարանի ղեկավարը կմասնակցի ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի անունից տրվող պետական ընթրիքին:

Ara Babloyan to Take Part in the Events Being Held within the Framework of the OIF 17th Summit
On October 9, in the name of the President of the RA National Assembly Ara Babloyan within the framework of the 17th Summit of the International Organisation of la Francophonie (OIF) to be held in Yerevan from October 7 to 12 an official dinner will be given to the parliamentarians included in the delegation of the Parliamentary Assembly of la Francophonie (APF) and in the delegations of the participant states of the Summit.
On October 11, the RA NA President Ara Babloyan will take part in the solemn opening ceremony of the International Organisation of la Francophonie. On the same day in the evening the RA NA President Ara Babloyan will attend the gala concert in the Republic Square, afterwards the Head of the Parliament will take on the state dinner being given in the name of the RA Prime Minister Nikol Pashinyan.